Elev hos os

Sådan gør vi

Hver dag på Hjemly Friskole starter med morgensang for alle elever. Forældre er også velkomne til at være med. Det er af stor betydning for os, at vi hver dag har et fælles afsæt. Vi ser hinanden, synger sammen og er herfra klar til undervisning. En undervisning, der rummer de fag, der leder frem mod afgangsprøven i 9. klasse og samtidig krydres med Hjemly-tiltag som fortælling, Kraftværk, valgfag, emnedage, fagdage, anderledes uger, musical, årstidsfester, lejrskoler og ture ud af huset i vores egen Hjemly-bus.

Vi er optagede af at skabe en hverdag med tydelige strukturer, faste rutiner, nærvær og tætte relationer til vores elever. Det ser vi som en forudsætning for et udviklende og trygt læringsmiljø.

 ”På vores færden ind i en verden
Sætter vi aftryk på både godt og ondt
Vi vil bevare – Jorden forsvare
Give os tid – passe på hinanden her
Alle som én har vi plads
Vi træder varsomt – tager vare….”

(”Skolen for livet” – af Henrik Melander. Fra vores musical ”Der er et lille land”)

INDSKOLING

At starte i skole er en stor livsbegivenhed. Børnene skal lære at være elever. Vi arbejder med modtagetid, lyttepost, undervisningsparathed, et fælles sprog for konfliktløsning, store-lille-makker
– alt sammen med udgangspunkt i det enkelte barn.

Mellemtrin

Eleverne modnes og folder sig ud – fagligt og menneskeligt. Der arbejdes med emneforløb på tværs af klasserne, trivselsforløb, relationsarbejde, mod til at stå frem og være på. De møder valgfagene billedkunst, håndværk og design, madkundskab og svømning.

Udskoling

Hvem er jeg? Hvem vil jeg gerne være? Og hvordan finder jeg min plads i verden? Gennem sociale og faglige aktiviteter – fordybelsesdage, projektopgave, valgfag, digital dannelse, kultur- og naturfag, ryste-sammen-tur, udlandstur – styrkes og udvikles den enkelte.

Bliv elev på Hjemly Friskole

 Før I kan indmelde jeres barn, vil vi gerne mødes med jer og vise vores skole frem.

Skolepenge

Hvad koster det, at gå på Hjemly Friskole?
Læs mere om vores priser her:

Hjemly-bussen

På Hjemly har vi vores helt egne busser. Se vores ruter over skolekørsel og læs mere om priser og afgangstider her:

Hjemly Friskole

Assensvej 152-154
5750 Ringe

Kontaktinfo

Tlf. 62641024
hjemly@hjemly.dk